Контагіозний ротавірус поширюється: спиртові антисептики для рук неефективні.

Нині вірус поширюється серед дітей в Зеландії (острів у Балтійському морі, адміністративний регіон Данії) та столиці Данії, Копенгагені. Кілька лікарень повідомляють про помітне збільшення частоти госпіталізацій.

Спиртові антисептики для рук не допомагають знищити ротавірус, це здатні зробити лише вода й мило. (Фото: Graphic Signe Heiredal © DR)

07 травня 2021 р.
Автори:
Софі Борбіконі ; 
Тор Мальте Андерсен ; 
Джулі Білєсков Вілкенс .

Кількість інфікувань контагіозним вірусом, який не знищується спиртами, наразі зростає, особливо серед дітей віком до двох років.

У педіатричних відділеннях лікарень міст Слагельсе, Гвідовр та Нюкебінґ Фальстер помітно збільшується кількість госпіталізованих дітей із ротавірусною інфекцією.

Симптомами зараження ротавірусом є блювання й розлад шлунка, настільки тяжкі, що маленькі пацієнти, яких госпіталізують в дитячі палати лікарні, через зневоднення плачуть без сліз.

На думку головної лікарки лікарні міста Слагельсе, Ліне Вілмс (Line Wilms), таке значне поширення інфекції може бути зумовлене тим, що спиртові антисептики для рук нині застосовують набагато частіше, ніж воду й мило.

– Ротавірус не є повністю чутливим до спиртів. Для повного убезпечення від нього необхідно застосовувати воду й мило, – говорить вона.

– Ми вважаємо, що в нинішню «епоху коронавірусу», коли всі дуже добре обізнані щодо спиртових антисептиків для рук, саме вони, а не вода й мило, переважно використовуються для підтримання гігієни рук у деяких приміщеннях та установах, і це сприяє поширенню ротавірусу.

«Вони готували нас до того, що вона може не вижити»

Більшість малюків заражаються вірусом, і це, як правило, не вимагає госпіталізації. Але в дворічної дочки Камілли Бак Якобсен зневоднення через вірусну інфекцію призвело до того, що дитину довелося госпіталізувати й проводити інфузійну терапію, щоб та вижила.

– Вона була повністю знесилена і плакала, коли прокидалася, а коли я покликала чергового лікаря, її підгузки були сухі, а плач – без сліз, – розповідає Камілла Бак Якобсен.

Початкове лікування не допомогло дочці Камілли, і через 24 години їй ввели рідину через зонд, але вона її виблювала.

– Стан дитини був дуже тяжкий, і спочатку ми не розуміли всю серйозність становища. Ми знали, що вона хвора, але я й гадки не мала, що все може так загостритися, – каже мати.

– Лікарі сказали, що зв’язались із відділенням інтенсивної терапії Національного госпіталя (Rigshospitalet), і попередили нас: вони не впевнені, що дитина виживе.

Спиртових антисептиків недостатньо

На дитячому майданчику в Копенгагені у кількох батьків є пляшечки зі спиртовим антисептиком у кишенях. Один з них – Фредерік Рудьобінг.

– Я усвідомлюю, що люди однаково високо оцінюють ефективність спирту й миття рук, але я вважаю за краще мити руки, а не застосовувати спиртові антисептики, – говорить він.

Катаріна Ліндебаллє також вважає за краще мити руки під краном, але вона здивована тим, що спирти «беруть не все». 

– Я не думала, що умивальник ефективніший, ніж спиртові розчини. Люди вважають, що спирти принаймні допомагають запобігти небезпеці, – говорить вона.

Кілька медичних установ постраждали від інфекції

Повернімося до лікарні в місті Слагельсе, куди Камілла Бак Якобсен була госпіталізована зі своєю дворічною дочкою. Після інфузійної терапії, що тривала кілька днів, дочці Камілли стало краще.

– Раптом вона захотіла підвестися, сісти в своєму ліжку і «подивитися Свинку Пеппу», а потім підійшов лікарняний клоун з м’ячем, а потім вона ожила повністю, – розповідає Камілла Бак Якобсен.

Дочка Камілли Бак Якобсен була госпіталізована майже протягом тижня, перш ніж змогла звестися на ноги (Фото: © Приватне фото)

Дочка Камілли Бак Якобсен була не єдиною, хто так серйозно занедужав від ротавірусу, що їх довелося госпіталізувати. У коридорі лікарні Камілла помітила іншу сім’ю, яку вона знала з дитячого садочка.

– Гадаю, в лікарні одночасно знаходяться загалом п’ятеро дітей з одного закладу, а потім цей дитячий садочок зачинять, щоб все продезінфікувати й позбутися вірусу, тому що майже всі діти в групі захворіли.

Крім того, вірусом були вражені кілька денних закладів у Столичному регіоні, зокрема в містах Хое-Тааструп і Фредеріксберг. 

За словами головної лікарки Ліне Вілмс, серйозність ураження ротавірусом може бути зумовлена кількома причинами. Цьогоріч спостерігається особливо гострий варіант інфекції. Через пандемію коронавірусу багато дітей залишалися вдома протягом минулого року, що не сприяло зміцненню їхньої імунної системи.

Ліків від ротавірусної інфекції немає; єдиний спосіб сприяти одужанню – подбати, щоб дитина отримувала достатньо рідини та їжі, аби компенсувати втрати після блювання та діареї.

За даними інформаційного бюлетеня DRTV, Данія
Посилання на оригінал статті, тут

Автоматичне миття рук послідовно видаляє 99,9% патогенних мікроорганізмів

Для того, щоб зробити світ здоровішим та безпечнішим, ми всі повинні визнати, наскільки гігієна має важливе значення для нашого здоров’я та безпеки, і активно працювати над переглядом наших гігієнічних процесів, щоб зробити їх значно більш ефективними. Ми віримо, що, розширюючи використання Автоматизованих станцій для миття рук CleanTech® та роблячи значно покращені заходи з гігієни рук більш доступними, ми можемо зменшити ризик поширення інфекції та створити більш здоровий та безпечний світ для вільного зв’язку.