Дерматит рук в системі охорони здоров’я: причини, симптоми та профілактика.

Автор: Джо Джонсон, Meritech.

Експерти радять Вам часто мити руки, щоб підтримувати належну гігієну. На жаль, без приділення уваги здоров’ю шкіри, така практика може призвести до дерматиту рук і підвищеного ризику поширення патогенів. Дерматит рук визначається як стан, коли шкіра зневоднюється, виснажується і тріскається від неодноразового контакту з речовинами, що спричиняють його. Уражені особи можуть відчувати жар, хворобливість або чутливість в руках. Спостерігається також почервоніння, пухирі або набряки.

Це питання значною мірою стосується медичних працівників, оскільки вони повинні часто мити руки, а також носити стерильні рукавички у своїй повсякденній роботі. Справді, одне з опитувань медичних сестер свідчить, що до 85% з них мали  ту чи іншу форму подразнення рук протягом своєї кар’єри.

Дерматит рук, який є прямим результатом вашого робочого середовища, також відомий як професійний контактний дерматит (ПрКД), і він становить 90% всіх захворювань шкіри на робочому місці. Професійний контактний дерматит можна класифікувати за такими двома групами: Подразнюючий контактний дерматит (ПКД) і алергічний контактний дерматит (АКД). ПКД є результатом постійного контакту з деякими простими речовинами, такими як вода, мило та миючі засоби. AКД – це реакція від гострої чутливості на певний матеріал, наприклад, латекс або гуму.

Історично латексні рукавички були основною причиною дерматиту у людей. Негативна реакція на білки, що знаходяться в натуральному гумовому латексі, спонукала до застосування інших типів рукавичок, включаючи вінілові і нітрилові. В той час як AКД скорочується з появою цих нелатексних варіантів, ПКД все ще є вірогідним результатом через необхідність мити руки між використанням рукавичок. Більше того, оскільки всі рукавички, незалежно від матеріалу, утримують тепло і вологу, саме лише носіння рукавички може загострити існуючий дерматит.

Ризики, пов’язані з дезінфікуючим засобом для рук

Хоча антисептичні та антибактеріальні дезінфікуючі засоби для рук є дуже популярними, вони часто в своїй основі містять спирт, який робить їх надзвичайно зневоднюючими порівняно з водою та милом. Багато закладів використовують дезінфікуючі дозатори як альтернативу традиційному миттю рук. В інтересах гігієни, якщо це єдиний варіант, Ви повинні використовувати їх. Однак, вимога зволожувати руки тут є ще більш критичною, ніж при простому митті рук.

Методи уникнення дерматиту рук

Боротьба з усіма формами дерматиту рук залежить від дотримання належних протоколів догляду за шкірою як під час, так і після миття. Миття рук водою з милом є найменш шкідливим способом очищення, а щоб висушити руки – треба лише злегка доторкнутися до них одноразовим паперовим рушником або серветкою. Також рекомендується уникати сушарок для рук, оскільки в них Ваші руки піддаються впливу високої температурі і високої швидкості повітря, що прискорює зневоднення шкіри.

Протягом дня руки необхідно зволожувати, щоб нівелювати ефект пересушування під час гігієнічної процедури для рук. Ми рекомендуємо використовувати метод 4×4: зволожувати, принаймні, 4 рази на день приблизно через кожні 4 години (наприклад, о 8 ранку, 12 дня, 4 вечора, 8 вечора). Це потрібно не лише для комфорту і зовнішнього вигляду, але і для запобігання накопленню збудників хвороб, патогенів, які можуть збиратися на потрісканих ділянках Ваших рук.

Скажімо, стафілокок – поширена інфекція, яка може ховатися на цих пошкоджених ділянках. Щоб запобігти цьому, люди повинні носити з собою невелику ємність зі зволожувачем щоб забезпечити швидке повторне зволоження, незалежно від того, скільки разів Ви миєте руки протягом робочого дня.

Ми пропонуємо комплексні рішення для компаній та приватних осіб, які потребують дотримання гігієни рук у стерильних умовах.

Щоб дізнатися більше про те, як можна поліпшити здоров’я рук і догляд за шкірою, зв’яжіться з нами вже сьогодні.


Компанiя Meritech розробила повністю автоматизовану станцію для миття рук, яка забезпечить видалення патогенних мікроорганізмів понад 99,9% менш ніж за половину часу, необхідного для традiцiйного миття рук. Дізнайтеся більше про те, як працює CleanTech®